Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı İtalya’da kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu düzenlendi.

Bayram dolayısıyla kırmızı-beyaz ışıklarla aydınlatılan Büyükelçilik rezidansında düzenlenen resepsiyonda, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ömer Güçlük, Büyükelçilik Müsteşarı Ayça Sarıtekin, Silahlı Kuvvetler Deniz ve Hava Ataşesi Albay İbrahim Akgül, konukları tek tek karşıladı. kapı.

Resepsiyona, İtalya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Roberto Guariglia, NATO Savunma Koleji (NDC) Komutanı Danimarka Korgeneral Max ALT Nielsen, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş, Azerbaycan’ın Vatikan Büyükelçisi Rashad Aslanov, Azerbaycan’ın Vatikan Büyükelçisi Rashad Aslanov katıldı. Ilgar Muhtarov, KKTC Roma Temsilcisi Mustafa Davulcu başta olmak üzere iş, sanat, siyaset ve diplomasi camiasından 1000’i aşkın davetli katıldı.

İki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı ekranlara yansıtıldı.

Büyükelçi Güçlük resepsiyonda İtalyanca bir konuşma yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl Cumhuriyetimizin bu dönüm noktasına ulaşmasının gururunu ve memnuniyetini yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelişiyle başlayan bağımsızlık mücadelesi milletimizin egemenlik konusundaki kararlılığını gösterirken, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı, modern Türkiye’nin başlangıcını işaret ediyordu. “Bu, onun tercihini demokrasiden ve insani değerlere bağlılıktan yana yaptığının göstergesi olmuştur. Ülkemiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Cumhuriyetin asırlık tecrübesini tüm ilke ve değerleriyle ileriye taşımaya devam edecektir.”

Cumhuriyetin 100. yılında İtalya ile ticaret hacmini 27 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Büyükelçi Güçlük, İtalya ile ilişkileri geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Büyükelçi Güçlük, İtalya’ya 6 Şubat depremi sırasında gösterdiği ilgi ve yardımdan dolayı teşekkür etti.

Resepsiyonda konuklara Türk mutfağının öne çıkan lezzetleri ikram edildi.

Türkiye’nin Milano Başkonsolosu Mehmet Özöktem de Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Milano Gallia Otel’de bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona, Milano ve çevresinde yaşayan Türk vatandaşları ile Milano’daki iş, ticaret ve finans camiasından İtalyanlar katıldı.

akyurtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu