Ekonomi

Sudan’da 72 saatlik ateşkes başladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sudan’da tarafların 24 Nisan gece yarısından itibaren ülke genelinde 72 saatlik ateşkes konusunda anlaştığını duyurdu.

Blinken, Sudan’daki çatışmaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Son 48 saat süren yoğun müzakerelerin ardından Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Hızlı Destek Güçleri (HDK), 24 Nisan gece yarısından itibaren başlayacak ve ülke çapında ateşkes uygulanması konusunda mutabakata varmıştır.” 72 saat sürer.” terimleri kullandı.

ABD’nin bu süre zarfında tarafları ateşkese tam olarak uymaya davet ettiğini belirten Blinken, “Çatışmanın kalıcı olarak durdurulmasını desteklemek için ABD, bölgesel ve uluslararası ortakları ve Sudanlı sivil paydaşları ile koordineli bir şekilde çalışacaktır. Sudan’da kalıcı ateşkes ve insani durum müzakereleri yapacak. sonuçlandırılmasını ve uygulanmasını denetleyecek bir komitenin kurulmasına yardımcı olacaktır.” bilgileri verdi.

Blinken, Sudan’daki çatışmanın tarafları ve ortaklarıyla birlikte sivil yönetime dönüş hedefi doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

HDK: ABD’nin arabuluculuğunu kabul ettik

Öte yandan HDK’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, ABD ile ateşkesi arabulucu olarak kabul ettikleri belirtildi.

Açıklamada, ateşkesin insani koridor oluşturulması, sivillerin çatışma bölgesini terk etmesi, hastane ve dini alanlara ulaşması ve diplomatik misyonların boşaltılması amacıyla yapıldığı vurgulandı.

Açıklamada, “Çabuk Destek Güçleri, yabancı personel ve diplomatların ülkeyi güvenli bir şekilde terk etmeleri için her türlü kolaylığı sağlamak üzere işbirliğine hazır olduğunu beyan eder” denildi. Hızlı Destek Kuvvetleri bu insanların rahminde doğdu. Halkın yanında yer alır, seçimlerini destekler ve onların özgürlük, adalet, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konusundaki meşru özlemlerini gerçekleştirmeye çalışır.” söylendi.

erdemli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu