Haber

Japonya Başbakanı Kishida Fumio Afrika’yı geziyor

Japonya Başbakanı Kishida Fumio göreve geldikten sonra ilk Afrika varyetesiyle Mısır, Gana, Kenya ve Mozambik’e gidecek.

Başbakan Kişida, Mayıs ayında Japonya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan G7 Liderler Zirvesi öncesi ikili diplomasiye ivme kazandırmayı hedefliyor.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Kişida, bir hafta sürmesi planlanan yurt dışı gezisinde Mısır, Gana, Kenya ve Mozambik’e gidecek.

Ekim 2021’de göreve geldikten sonra ortaya çıkan ilk Afrika varyantında Kişida, altyapı, sağlık, gıda, enerji ve madencilik alanlarında ikili iş birliğini ele alacak.

Ülkesinin Rusya-Ukrayna krizine ve Çin’in artan nüfuzuna karşı uluslararası düzeni koruma kararlılığını vurgulayacak.

Gezinin ilk durağı olan Mısır’a sabah saatlerinde yola çıkan Kişida, “Uluslararası konularda işbirliğimizi teyit etmek istiyorum” dedi. söz konusu

Afrika gezisinin ardından Japonya Başbakanı’nın ülkeye dönmeden önce Singapur’a bir gezi düzenlemeyi planladığı bildirildi.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, G7 Dönem Başkanı Japonya’nın küresel sorunlara karşı Afrika ülkeleriyle işbirliğini vurgulayacağını belirtti.

G7 Başkanlar Zirvesi, 19-21 Mayıs tarihlerinde Japonya’nın ev sahipliğinde ülkenin güneybatısındaki Hiroşima’da yapılacak.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa’nın da hafta sonu prestijiyle 5 ülkeyi kapsayan Orta ve Güney Amerika’ya giriş yapacağı bildirildi.

haberceyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu