Haber

Fatih Tezcan kimdir, kaç yaşında, neden cezaevinde? Fatih Tezcan’a Kaç Yıl Ceza Verildi?

Sosyal medya paylaşımlarıyla adından söz ettiren Fatih Tezcan, son günlerde gündemde yok. Geçen yıl tutuklanan ve bir süredir cezaevinde olan Tezcan’ın dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklama çok konuşulmuştu. Gazeteci ve yazar Tezcan’ın hayatı merak ediliyor. Peki Fatih Tezcan kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Fatih Tezcan neden cezaevine girdi, suçu nedir? İşte Fatih Tezcan hakkında merak edilenler…

Fatih Tezcan kimdir?

Fatih Tezcan, 1976 yılında İstanbul’un Bakırköy semtinde doğdu. Tezcan’ın annesinin adı Şükriye, babasının adı Fahri’dir. Fatih Tezcan aslen İstanbullu.

Fatih Tezcan’ın Eğitimi Nedir?

İlk ve orta öğrenimini Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nde alan Fatih Tezcan, askerliğini yaptı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’ne girdi. Ancak bazı sorunlar nedeniyle üniversite eğitimini yarıda bıraktı.

Fatih Tezcan’ın Kariyeri

Küçük yaşta Dinler Tarihi, Kur’an çalışmaları, Yakın Tarih ve Uluslararası İlişkiler gibi teo-politik konularda çalıştı. “Körfez Savaşı ve Tevrat” ve Irak’a silah satan ABD şirketleri hakkında araştırma belgeleri yayınlandı. Bu araştırmaların bir kısmı Selam Gazetesi’nde yayınlandı. Tezcan, 1999 yılında Türkiye’nin ilk Online İslami Platformlarından birinde yönetici olarak çalışmaya başladı.

2007 yılında Ortaköy’de Boğaziçi İlim Fazilet Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptı. Birçok dernekte seminerler ve konferanslar verdi.

2006 yılında Türkiye’nin ilk İslami Haber sitesi Analiz Merkezi.com’u kurdu. Türk Tarih Kurumu’nda çeşitli araştırmalar yapan Tezcan, bu dönemde çok sayıda kitap yayınladı.

Fatih Tezcan Evli mi Çocuklu mu?

Fatih Tezcan, 2003 yılında Güzin Tezcan ile evlendi. Bu evlilikten Muhammed, Işık Filistin ve Mücahit adında üç çocuğu oldu. Ancak çift 2007 yılında boşandı. 2011 yılında Ümmü Gülsüm Tezcan ile evlendi ve Duru ve Hira Sevre adında iki çocuğu oldu.

Fatih Tezcan neden cezaevinde?

Fatih Tezcan, 18 Ağustos 2022’de sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla cezaevine girdiğini duyurdu. Atatürk’e hakaretten 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Tezcan’ın cezası, “suç geçmişi, bir daha suç işlemeyeceğine dair kanaatinin olmaması ve suçlu kişiliği” nedeniyle ertelenmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu