Yaşam

90’ların Sonu ve 2000’lerin Başında Vizyona Giren Sinema Tarihinin En Kaliteli Filmleri

Merhaba. 90’ların sonu ve 2000’lerin başlarının sinema tarihinin en verimli dönemleri olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Birçok kült sinemayla bu dönemde tanıştık. Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi serisini listeye almadım ama onları da dikkate alabilirsiniz. Bu içeriğimde 1997-2008 yılları arasında vizyona giren en iyi sinemaları listeledim.

İyi seyirler.

1. Beşinci Element (1997)

Yirmi üçüncü yüzyılda, dünya kötülük tarafından tehdit ediliyor. İnsanlığın tek umudu, dört elementten oluşan dört taşla insanları korumak için her beş bin yılda bir yeryüzüne gelen beşinci elementtir. Bir Mondoshawan uzay aracı, beşinci elementi Dünya’ya döndürür, ancak kötü Mangalores tarafından yok edilir.

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Bruce Willis, Milla Jovovich, Gary Oldman

2. Siyah Giyen Adamlar (1997)

Çizgi romandan uyarlanan filmin MiB adında oburların farkında olmadığı özel bir ajans kodu var. Bu teşkilat bir çeşit dünya dışı gözetleme şirketi. Teşkilatın en uygun adamlarından biri olan ‘K’, teşkilat için yeni bir casus tutar ve NYPD’den James Edwards’ı seçer. İkili dünyada dünya dışı etkileşimleri denetleyen ve izleyen bilinmeyen bir görevi yerine getirir.

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Oyuncular: Tommy Lee Jones, Will Smith, Linda Fiorentino

3. Titanik (1997)

84 yıl sonra 100 yaşındaki Rose DeWitt Bukater isimli bir bayan, 10 Nisan 1912’de bir gemide yaşananları torunlarına anlatır. Young Rose, annesi Ruth DeWitt Bukater ve nişanlısı Caledon Hockley ile birlikte Titanik’in üst sınıf yolcuları. Jack Dawson adlı bir serseri ve sanatçı da bir oyunda gemiye üçüncü sınıf bir bilet kazanır. Film, Titanik’in kalkışından ilk ve son yolculuğuna, 15 Nisan 1912’ye kadar tüm hikayeyi anlatıyor. Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane

4. Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Normandiya Çıkarması’nın ardından, bir grup ABD askeri, kardeşleri operasyon sırasında öldürülen bir paraşütçüyü geri almak için düşman hatlarının gerisine gider.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore

5. Büyük Lebowski (1998)

Los Angeles’tan tembel bir adam olan ve aynı isimli bir milyonerle karıştırılan Jeff ‘The Dude’ Lebowski, borç tahsildarları tarafından harap edilen bir halı için tazminat istiyor ve milyonerin kayıp karısını bulmaya çalışırken bowling oynayan arkadaşlarından yardım alıyor.

Yönetmenler: Joel Coen, Ethan Coen

Oyuncular: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore

6. Matrix (1999)

Güzel bir yabancı hacker Neo’yu ürkütücü bir yeraltı dünyasına götürdüğünde Neo şok edici bir gerçeği keşfeder. Bildiği hayat, şeytani bir siber istihbaratın ayrıntılı aldatmacasıdır.

Yönetmenler: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

7. Dövüş Kulübü (1999)

Uykusuz bir ofis çalışanı ve pervasız bir sabun üreticisi, daha fazlasına dönüşen bir yeraltı dövüş kulübü oluşturur.

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

8. Altıncı His (1999)

Ruhlarla temas halinde olan korkmuş ve içine kapanık Philadelphia’lı bir çocuk, kalbi kırık bir çocuk psikoloğundan yardım ister.

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

9. Truman Gösterisi (1998)

Yaklaşık otuz yıldır her hareketini izleyen zekice gizlenmiş binlerce kameradan tamamen habersiz olan Truman’ın tüm varlığı, acımasızca manipülatif televizyon yapımcısı Christof’un iradesi ve yağmacı hayal gücü etrafında dönüyor: 7/24 realite şovu: The Truman Show.

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney

10. Gözler Tamamen Kapalı (1999)

Karısı Alice ona cinsel fantezilerini anlattıktan sonra William Harford, cinsel macera dolu bir gece için yola çıkar. Birkaç başarısız maçtan sonra, eski bir arkadaşı olan Nick Nightingale ile tanışır ve ona gözleri bağlı piyano çalmak zorunda olduğu tuhaf seks partilerinden bahseder. Partideki tüm erkekler giyinik ve maske takarken, hanımların hepsi genç ve güzel. Harford uygun bir kostüm bulmayı başarır ve partiye mal olur. Ancak oraya vardığında kendisini tanıyan biri tarafından maskesine rağmen büyük bir tehlikede olduğu konusunda uyarılır. Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Tom Cruise, Nicole Kidman, Todd Field

11. Gladyatör (2000)

Eski bir Romalı general, ailesini öldüren ve onu köleliğe gönderen yozlaşmış imparatordan intikam almak için yola çıkar.

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen

12. Hatıra (2000)

Memento, hatırladığı son şey olan karısının katilini bulmaya çalışırken artık yeni anılar oluşturamayan eski bir sigorta müfettişi olan Leonard’ın iki farklı hikayesini anlatıyor. Hikayelerden biri zamanda ileriye doğru giderken diğeri hikayeyi geriye doğru anlatır ve her seferinde daha fazlasını ortaya çıkarır.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

13. Koparma (2000)

Vicdansız boks organizatörleri, şiddetli bahisçiler, bir Rus gangster, beceriksiz amatör soyguncular ve tam anlamıyla Yahudi kuyumcular çalıntı ve paha biçilmez bir elması bulmak için çabalıyor.

Yönetmen: Guy Ritchie

Oyuncular: Jason Statham, Brad Pitt, Stephen Graham

14. Okyanusun Onbiri (2001)

Danny Ocean tarihin en büyük soygununu gerçekleştirmek istiyor. Frank Catton, Rusty Ryan ve Linus Caldwell dahil olmak üzere on bir kişilik bir ekip oluşturur. Hedefleri Bellagio, Mirage ve MGM Grand. Yani tüm kumarhaneler Terry Benedict’e ait. Gizlice girip 150 milyon dolarla çıkmayı planladıkları için kolay olmayacak.

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts

15. Bridget Jones’un Günlüğü (2001)

Kişisel bir günlük tuttuğu bir yılda, Bridget Jones aşkı ararken gelişmeye kararlıdır.

Yönetmen: Sharon Maguire

Oyuncular: Renée Zellweger, Colin Firth, Hugh Grant

16. Hızlı ve Öfkeli (2001)

Los Angeles polis memuru Brian O’Conner, mahvetmek için gizlice gönderildiği sokak yarışı dünyasına aşık olunca sadakatinin gerçekte nerede olduğuna karar vermelidir.

Yönetmen: Rob Cohen

Oyuncular: Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez

17. Azınlık Raporu (2002)

Özel bir polis biriminin katilleri hata yapmadan önce yakalayabildiği bir gelecekte, o birimden bir polis memuru gelecekteki bir cinayetle suçlanır.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton

18. 28 Gün Sonra (2002)

Hayvan aktivistleri, testi geçen ve öfke uyandıran bir virüs bulaşmış şempanzeleri serbest bırakmak için bir laboratuvarı işgal eder. Naif aktivistler, bir bilim adamının kafesleri kilitli tutma talebini görmezden gelir ve bu da feci sonuçlara yol açar. Yirmi sekiz gün sonra Jim, terk edilmiş bir hastanede tek başına komadan uyanır.

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston

19. Yapabilirsen Yakala Beni (2002)

Henüz 21 yaşında olan Frank, doktor, avukat ve pilot olarak görev yapan yetenekli bir kalpazandır. FBI casusu Carl, peşinden koşmaktan zevk aldığı sahtekarı bulma konusunda takıntılı hale gelir.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken

20. İhtiyar (2003)

Oh Dae-Su, kaçırıldıktan ve on beş yıl hapsedildikten sonra serbest bırakılır, ancak beş gün içinde onu esir alan kişiyi bulması gerektiğini öğrenir.

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-jeong

21. Son Samuray (2003)

1870’lerde, Amerikan İç Savaşı’nın herkes için çalışacak bir gazisi olan Yüzbaşı Nathan Algren, İmparatorluğa kayıtlı köylüleri eğitmek için Japonya İmparatoru ile faydalı sözleşmeler yapmak isteyen Amerikalılar tarafından işe alınır. Yönetmen: Edward Zwick

Oyuncular: Tom Cruise, Ken Watanabe, Billy Connolly

22. Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti (2003)

Demirci Will Turner, valinin kızına olan sevgisini Jack’in artık ölümsüz olan eski korsan müttefiklerinden kurtarmak için eksantrik korsan Kaptan Jack Sparrow ile iş birliği yapar.

Yönetmen: Gore Verbinski

Oyuncular: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom

23. Lekesiz Aklın Ebedi Güneş Işığı (2004)

İlişkisi darmadağın olan bir çift, birbirlerinin hafızasını sonsuza kadar silmek için tıbbi bir prosedüre tabi tutulur.

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

24. Testere (2004)

İki yabancı, oraya nasıl geldiklerini hatırlamadan bir odada uyanırlar ve çok geçmeden kötü şöhretli bir seri katil tarafından işlenen ölümcül bir oyunun piyonları olduklarını keşfederler.

Yönetmen: James Wan

Oyuncular: Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover

25. 300 (2006)

MÖ 480’deki Thermopylae Savaşı’nda, Yunan şehir devletlerinden oluşan bir ittifak, Thermopylae dağ geçidinde işgalci Pers ordusuyla savaşır. Sayıca az olan Yunanlılar, tarihin en ünlü son açmazlarından birinde düşmanlarını geride bırakırlar.

Yönetmen: Zack Snyder

Oyuncular: Gerard Butler, Lena Headey, David Wenham

26. Prestij (2006)

Trajik bir kazanın ardından, 1890’ların Londra’sındaki iki sahne sihirbazı, birbirlerini alt etmek için sahip oldukları her şeyi feda ederken kesin illüzyonu yaratmak için bir savaşa girerler.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson

27. Transformatörler (2007)

İki Cybertronian ırkı, kahraman Autobot’lar ve kötü Decepticon’lar arasında eski bir gayretle bir gencin sahip olduğu nihai gücün bir ipucu ile doğdu.

Yönetmen: Michael Bay

Oyuncular: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel

28. Kan Olacak (2007)

Yüzyılın başındaki bir madenciye odaklanan film, aile, din, nefret, petrol ve çılgınlık üzerine bir hikaye anlatıyor.

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciaran Hinds

29. Kara Şövalye (2008)

Joker olarak bilinen tehdit Gotham halkını kasıp kavurduğunda Batman, adaletsizlikle savaşma yeteneğinin en büyük ruhsal ve fiziksel sınavlarından birini kabul etmek zorundadır.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart

1997-2008’in ortalarında vizyona giren bu mükemmel sinemalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi filmleri harika buluyorsun? Yorumlarını bekliyoruz.

haber-pozanti.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler