Haber

İsrail basını: ‘Savaş kabinesi’ Gazze’deki tutukluları serbest bırakmak için toplanacak

İsrailChannel 13 televizyonu, üst düzey siyasi yetkililere dayandırarak, savaş kabinesinin rehine anlaşmasının ayrıntılarını görüşmek üzere bu gece toplanacağını bildirdi.

Hamas’ınBirkaç gün önce takas sırasında serbest kalmasını istediği Filistinli sayısının ısrarla vurgulandığı hatırlatılan haberde, İsrail’in takas anlaşmasının bir parçası olacak ateşkes günlerini azaltmaya çalıştığına dikkat çekildi.

Ateşkesin 3-5 gün sürebileceği haberde, 7 Ekim’de gerçekleştirilen saldırılarda Hamas tarafından esir alınarak Gazze’ye götürülen İsraillilerin yakınlarının da “savaşın sona ermesi” talebiyle basın toplantısı düzenleyebileceği kaydedildi. Kabine anlaşmayı kabul etti”.

Hamas ile İsrail arasında tutuklu değişimi sorunu

ABD basını, Hamas ile İsrail arasında, Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılacağı bir esir takası anlaşmasının birkaç gün içinde açıklanabileceğini iddia etmişti.

Adı açıklanmayan üst düzey bir İsrailli yetkili Washington Post’a şunları söyledi: “İsrail ve Hamas “Mahkum değişim anlaşmasının genel hatları üzerinde anlaşmaya varıldı”İsrailli ve Filistinli kadın ve çocukların eş zamanlı olarak gruplar halinde serbest bırakılmasının planlandığını iddia etti.

İsrailli yetkili, Katar ve ABD’nin aracılık ettiği anlaşma kapsamında Gazze’ye insani yardım akışının artırılmasına olanak sağlayacak 5 günlük ateşkes ilan edileceğini öne sürmüştü.

Anlaşmanın İsrail, Katar ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) işbirliğiyle “şekillendirildiği” belirtilen haberde, İsrailli yetkililerin Katar’dan “yalnızca arabuluculuk yapmasını değil aynı zamanda Hamas mahkumlarını serbest bırakmak için nüfuzunu kullanmasını” istediği iddia edildi.

Öte yandan Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas’ın Telegram kanalında yayınlanan ses kaydında, Katarlı arabulucuların savaş boyunca Gazze’deki İsrailli esirler karşılığında 200 Filistinli çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çalıştığını kaydetti. geçen hafta.

İsrail’in Gazze’de 100 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını istediğini belirten Ebu Ubeyde, Kassam olarak 5 günlük ateşkesle 50 kadın ve çocuğu serbest bırakabileceklerini ve bu sayının 70’e ulaşabileceğini arabuluculara ilettiklerini söyledi.

aksehirhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu