Ekonomi

Dolar/TL Yükselişle Başladı

Dolar/TL, güne yükselişle başladıktan sonra 23.3640 seviyelerinde işlem görüyor.

Dün yükseliş trendinde hareket eden dolar/TL, günü bir önceki kapanışın yüzde 7 üzerinde 23.2478 seviyesinden kapattı.

Yeni güne değer kazanımıyla başlayan Dolar/TL, saat 10:15 itibarıyla yüzde 0,5 artışla 23.3640’tan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL yüzde 0,1 primle 25.0180’den, pound/TL’de yatay seyirle 29.1020’den satılıyor.

Dolar endeksi şu anda bir önceki kapanışın hızlı bir şekilde üzerinde 104’te istikrara kavuşurken, euro/dolar paritesi yüzde 0,1’lik artışla 1,0710’da.

Küresel piyasalarda merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizlikler sürüyor.

Analistler, başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere enflasyonla mücadele eden merkez bankalarının attığı adımlara rağmen istenilen sinyallerin alınamadığını ve bu durumun varlık fiyatlamalarını zorlaştırdığına dikkat çekti.

Öte yandan dünya genelinde merkez bankaları beklentilerin aksine kararlar alırken, önümüzdeki hafta yapılacak Fed toplantısına ilişkin tahminler yeniden belirsizleşti.

Avustralya Merkez Bankası’nın dün piyasa beklentilerinin aksine faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından Kanada Merkez Bankası da politika faizini 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,75’e yükseltti.

Euro Bölgesi’ndeki ilk çeyrek büyümesinin yanı sıra ABD haftalık işsizlik maaşı verileri ve Nisan toptancı hisse senedi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, dolar endeksinde teknik olarak 103’ün dayanak, 105’in direnç seviyesi olduğuna dikkat çekti.

bergamaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu